Protože naše hostingové řešení FreshCloud vstoupilo do ostré verze, můžete si v následujících dnech na našem blogu přečíst několik článků zaměřených na hosting. Pro laika však může hostingově-serverovská hantýrka znít jako svahilština. Proto jsme připravili malý slovníček, abyste této řeči rozuměli.

Slovo Význam
Cloud Architektura, která se nenachází pouze na jednom fyzickém serveru, ale je sdílena v rámci systému vzájemně propojených serverů (častokrát geograficky oddělených). Příkladem osobního využití může být Google Drive, One Drive. Příkladem firemního FreshCloud, kde jsou data sdílena mezi více servery včetně serverů zahraničních.
Datové centrum Místo, kde jsou uloženy veškeré hostingové servery a je jim zde poskytnuta náležitá péče (například jsou připojeny k vysokorychlostnímu internetu).
Datové pole Disky, na která jsou ukládána data.
Distributed Denial of Services (DDoS) Druh hackerského útoku, který spočívá v přetěžování serveru nadměrnými požadavky uživatelů. Server po čase není schopen dotazy zpracovat a zkolabuje.
File Transfer Protocol (FTP) Protokol pro přenos souborů z počítače na server. Přes FTP klienta se uživatel připojí na server a nahraje data.
Git Systém správy obsahu, v jehož rámci jsou na serveru ukládány starší verze obsahu. V případě nevhodného uživatelského či programátorského zásahu je možné obnovit obsah ve starší verzi. U našeho hostingu je to již několik let samozřejmost.
HTTPS Technologie šifrující komunikaci uživatelů s webem (například vkládání hesel). Díky šifrování je téměř nemožné pro třetí stranu rozšifrovat obsah komunikace. Weby s HTTPS jsou také zvýhodňovány vyhledávači. Bez HTTPS naopak hrozí riziko blokace webu ze strany některých prohlížečů. Více o tom si můžete přečíst v našem článku.
Páteřní připojení Připojení k hlavní síti, kterou je země připojena k internetu (v případě České republiky se jedná o CESNET). Poskytuje maximální rychlost a spolehlivost připojení, díky čemuž je nehrozí nadměrné zpomalení webu. Pro dobrý hosting by toto měla být samozřejmost.
PHP Programátorský jazyk využívaný k tvorbě webových stránek a aplikací. Neustále vznikají jeho nové verze, a proto je důležité, aby provozovatel hostingu pravidelně aktualizoval PHP na aktuální verzi. Nejhorší problém je, pokud je web naprogramován ve verzi PHP, která je nekompatibilní s verzí PHP na serveru.
Rapid SSL, Comodo SSL, Let’s Encrypt Certifikáty HTTPS.
Virtuální (privátní) server (VPS) Jednotka která byla založena v rámci skutečného serveru. Její obsah je naprosto oddělený od ostatních souborů na serveru (má nainstalovaný vlastní operační systém, oddělená data apod.). Server se tváří jako samostatný fyzický stroj. Používá se na náročnější projekty.
Zálohované uložiště Uložiště, jehož obsah je pravidelně ukládán na externích serverech. V případě výpadku z nich může být web během krátké chvíle obnoven. V případě FreshCloudu jsou tyto servery v České republice i v zahraničí.

 

Malá akce závěrem

Líbí se vám náš FreshCloud a chtěli byste jej využít i pro sebe? Máme pro vás slevu 30 % na první rok. Stačí do 30. června 2017 zaslat poptávku na webu nebo napsat na e-mail bily@freshservices.cz. Pomůžeme vám s výběrem optimálního hostingového řešení pro vás projekt.

 

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli.

Chcete do e-mailu pravidelně dostávat podobné články. Přihlašte se k odběru newsletteru.

Vyřešte svůj marketing rychle a kvalitně

Stačí vyplnit tento formulář s kontaktními údaji a my se ozveme do příštího pracovního dne. Případně můžete využít kontaktů níže.